Bir Teknoloji Hamlesi

NASA Uzay Araçlarıyla Nasıl İletişim Kuruyor?

0 213

Nasa ile uzay araçları arasındaki iletişim birçok filmde de konu edilmiştir. Bazı filmlerde mesajlar anında iletilirken, bazı bilim-kurgu filmlerinde gecikmeli olarak iletişim sağlandığı ön plana çıkarılmıştır. Bu konuda, uzay araçları ile iletişimin nasıl kurulduğu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

NASA Uzay Araçlarıyla Nasıl İletişim Kuruyor?

Mesajlar, tıpkı bir araba radyosuyla aldığınız radyo dalgaları gibi, uzayda radyo dalgaları olarak yayılır. Her uzay aracının radyo dalgaları için bir vericisi ve alıcısının yanı sıra alınan bilgileri yorumlayan yazılımsal bir sistemleri vardır. Gelen mesajlar bu sistemler aracılığı ile okunur, deşifre edilir ve elektronik ortamda iletişim kurulacak hale getirilir.

Doğru bir iletişim kurulabilmesi için, iletişimin iki yönlü olması da doğal olarak önemlidir. Uzak araçlarından gelen radyo dalgaları da aynı şekilde dünya üzerinde ki hassas alıcılar tarafından karşılanır ve çift yönlü bir iletişim kurulması sağlanır. NASA, bu nedenle uzay görevlerinden veri toplamak için dünyanın ve uzayın çeşitli bölgelerinde devasa radyo alıcıları kurmuştur. Radyo alıcılarının genel hedefleri, uzaydan gelen radyo dalgalarını doğru frekansta ve kayıpsız olarak yakalamaktır.

Maliyetleri milyarlaca dolar olan uzay araçlarının en temel hedefi, uzaydaki bilgileri dünyaya göndermektir. Bu misyonda NASA , veri trafiğini sağlamak için çok büyük yatırımlar yapmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku